Dnia 22 marca obchodzimy 艢wiatowy Dzie艅 Wody ustanowiony przez ONZ 馃挧

Woda jest niezb臋dna w ka偶dym aspekcie 偶ycia cz艂owieka. Od jej czysto艣ci i dost臋pno艣ci zale偶na jest szansa na zdrowe i godne 偶ycie. Bez niej trudno jest przygotowa膰 jedzenie albo zadba膰 o higien臋 w艂asn膮 i gospodarstwa domowego. Ogromne ilo艣ci wody s膮 zu偶ywane ka偶dego dnia w rolnictwie i przemy艣le. Uprawy, zw艂aszcza w rejonach o ciep艂ym klimacie, wymagaj膮 nawadniania. Podobnie hodowla zwierz膮t, kt贸ra generuje jeszcze wi臋ksze zapotrzebowanie na wod臋. Nie inaczej jest w przemy艣le, gdzie wyprodukowanie ka偶dego produktu niesie ze sob膮 konieczno艣膰 zu偶ycia wody. Trudno艣ci w dost臋pie do wody wp艂ywaj膮 bezpo艣rednio na mo偶liwo艣膰 edukacji i rozwoju cz艂owieka, a tak偶e na rozw贸j ekonomiczny oraz dobrobyt ca艂ych spo艂ecze艅stw i pa艅stw.

C:\Users\User\Downloads\unnamed.png

Czy wiesz, 偶e… Globalna populacja korzystaj膮ca z bezpiecznych us艂ug sanitarnych wzros艂a z 28% w 2000 r. do 43% w 2015 r. oraz do 45% w 2017 r. Najwi臋kszy wzrost odnotowano w Ameryce 艁aci艅skiej, Karaibach, Afryce Subsaharyjskiej oraz wschodniej i po艂udniowo-wschodniej Azji. Jednak osi膮gni臋cie dost臋pu dla wszystkich ludzi nawet do podstawowych us艂ug sanitarnych przed rokiem 2030, wymaga艂oby podwojenia aktualnego rocznego tempa post臋pu.

Z okazji tego dnia uczniowie naszej szko艂y wykonali plakaty obrazuj膮ce racjonalne wykorzystanie wody w gospodarstwach domowych. Kt贸re mo偶ecie zobaczy膰 tutaj.

Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszam do odwiedzenia strony PAH (Polskiej Akcji Humanitarnej), linki poni偶ej:

www.bit.ly/glob_woda 

www.bit.ly/woda_klimat