Przed nami trzy majowe święta.🇵🇱

Pamiętacie, jak w 2018 roku obchodziliśmy w szkole 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski? Staliśmy wówczas razem na szkolnym boisku i tworzyliśmy żywą flagę trzymając biało- czerwone kartki i balony. 

Tym razem również (chociaż wirtualnie) chcemy świętować razem z Wami, bo 1, 2 i 3 maja to szczególnie ważne dni w historii Polski. 🇵🇱

Przypomnijmy:

1️⃣ Maja to Międzynarodowy Dzień Pracy.

Święto to zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. jako wyraz pamięci dla strajkujących robotników. W Polsce Święto Pracy ustanowiono dopiero w 1950 roku i był to bardzo uroczysty dzień, w którym każdy z flagą, czy transparentem w dłoni uczestniczył w pochodzie.

2️⃣ Maja to Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Świeto ustanowiono w 2004 r., a jego głównym założeniem jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. 

Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie.

3️⃣ Maja to rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r.

Była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja (po amerykańskiej z 1787 r.)  Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,

A na tej fladze, biel i czerwień,

Czerwień to miłość,

Biel serce czyste,

Piękne są nasze barwy ojczyste.”🇵🇱