23 kwietnia- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Datę Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia, wybrano jako symboliczną dla literatury światowej. Tego dnia, w 1616 roku zmarli – Miguel de Cervantes i William Szekspir. Na 23 kwietnia przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. – Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji tego święta powstał w hiszpańskiej prowincji – Katalonia. 23 kwietnia w Katalonii  jesthucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii jesteśmy zmuszeni większość czasu spędzać w murach własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się nam pomocna w przetrwaniu izolacji, poszerzaniu naszych zainteresowań  i wiedzy. Dostarcza nam możliwości przyjemnego i pożytecznego spędzania czasu.

Ostatnie miesiące w sposób szczególny sprzyjają lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi w rodzinie. Dzieląc się pasją czytania  stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej. Czytanie to wspaniały sposób na przezwyciężenie trudów izolacji, zgodnie z zasadą: „czytając, nigdy nie czujesz się sam.” 

Namawiam Was do świętowania dzisiejszego dnia na sposób kataloński- podarujcie książkę lub kwiatek bliskiej osobie. Przekonacie się jak wielką przyjemnością jest sprawianie przyjemności innej osobie.

Pozdrawiam z biblioteki☺