Książka i róża na 23 kwietnia.

Czy pamiętacie, że 23 kwietnia jest obchodzony jako
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir. Na ten sam dzień przypada również data urodzenia lub śmierci innych znanych pisarzy.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych .
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek .
W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo .

 

Skoro mowa o pisarzach i książkach, to trzeba też wspomnieć o bibliotekach. Po tak długiej pracy na odległość muszę przyznać, że bardzo mi brakuje naszej biblioteki, czytelników, książek. Z tej okazji kilka wspomnień
Może katalońskim zwyczajem obdarujecie bliskich książkami i kwiatami? A może pokażecie nam swoje biblioteczki?
Życzę Wam zawsze wielu miłych spędzonych z książką.
A.K.